Koło Naukowe Penitencjarystyki"Ex Lege"

 

Celem koła naukowego penitencjarystki „Ex lege” jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej. Poprzez czynny udział w kole, chcemy aby nas studenci rozbudzali swoje zainteresowania naukowe, pogłębiali wrażliwość na osoby potrzebujące pomocy i wsparcia, a także poszerzali swoje kompetencje zawodowe poprzez uczestnictwo w organizowanych przez koło aktywnościach.

W nadchodzącym roku akademickim mamy zamiar umożliwić studentom czynny udział w konferencjach, prowadzenie badań oraz organizację wykładów otwartych dotyczących tematyki penitencjarnej. Tworzyć a zarazem  realizować programy penitencjarne w Zakładach Karnych, a także uczestniczyć w posiedzeniach Sądu Penitencjarnego.


Zasadniczy obszar zainteresowań:

Zasadniczym obszarem zainteresowań Koła Nukowego Penitencjarystyki ,,Ex Lege” WSE UAM jest są wszelkiego rodzaju zagadnienia penitencjarne, zjawisko dewiacyjne w Zakładach Karnych, oraz sposoby oddziaływania na osoby odbywające karę pozbawienia wolności. Członkowie ,,Ex Lege”  zajmują sie w teorii oraz praktyce zagadnieniami penitencjarnymi oraz postepnitencjatnymi.  

 

Zasadniczy cel naukowo-badawczy:

Celem koła naukowego penitencjarystki „Ex lege” jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej. Poprzez czynny udział w kole, chcemy aby nas studenci rozbudzali swoje zainteresowania naukowe, pogłębiali wrażliwość na osoby potrzebujące pomocy i wsparcia, a także poszerzali swoje kompetencje zawodowe poprzez uczestnictwo w organizowanych przez koło aktywnościach.

 

Zasadniczy cel aktywności praktycznej:

Działania podejmowane przez ,,Ex Lege” są skoncentrowane w głównej mierze na rozwijaniu umiejętności zarówno praktycznych jak i teoretycznych związanych powiązanych zarówno z pedagogiką jak i psychologią penitencjarną. W ramach działalności  organizujemy liczne ogólnopolskie wyjazdy do jednostek penitencjarnych.

W nadchodzącym roku akademickim mamy zamiar umożliwić studentom czynny udział w konferencjach, dotyczących tematyki penitencjarnej oraz resocjalizacyjnej, tworzyć i realizować programy penitencjarne w zakładach karnych, a także uczestniczyć w posiedzeniach Sądu Penitencjarnego. Chcemy podjąć współpracę z innymi kołami powiązanymi z tematyką penitencjarną na terenie Polski, oraz podjęcie współpracy z jednostkami penitencjarnymi , które umożliwią Nam rozwój oraz przeprowadzenia licznych badań projektów oraz oddziaływań resocjalizacyjnych.

 

Przykłady form działania:
- organizacja i udział w konferencjach naukowych
- prowadzenie badań naukowych
- organizacja wykładów otwartych
- organizacja wystaw prac plastycznych osadzonych

 

- zorganizowanie zajęć „forum penitencjarnego” projekcję filmów związanych z tematem więziennictwa i sądownictwa.
- udział w szkoleniach i warsztatach doskonalących wiedzę i umiejętności z zakresu pracy z osobami pozbawionymi wolności
- organizacja i udział w akcjach społecznych mających na celu zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej sytuacji rodzin i osób odbywających karę pozbawienia wolności.

 


PLAN PRACY KOŁA NAUKOWEGO PENITENCJARYSTYKI 
„EX LEGE" NA ROK AKADEMICKI 2016/2017:

Listopad:

-rekrutacja nowych członków do koła naukowego

- powołanie nowego zarządu koła naukowego

-22.11 – 9.12.16 r.- Wielka zbiórka artykułów papierniczych – artykuły zostaną wykorzystane do zrobienia kartek świątecznych dla osadzonych, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładach karnych.

Grudzień:

- 15-16.12.2016 r.- Wyjazd naukowo-integracyjny wraz z Kołem Naukowym Pedagogiki „Dwa Światy” działającym na Uniwersytecie Opolskim do Warszawy. Wyjazd ma na celu hospitację jednostki penitencjarnej oraz zapoznaniem się ze specyfiką pracy. Zwiedzenie muzeum więźnia Pawiaka będącego oddziałem Muzeum Narodowego. Nawiązanie współpracy z kołem naukowym resocjalizacji działającym na Uniwersytecie Warszawskim.

- przeprowadzenie warsztatu dotyczącego tworzenia i realizacji programów penitencjarnych w zakładach karnych – warsztat zostanie przeprowadzony przez absolwentkę studiów pedagogicznych w specjalności resocjalizacja, mającą bogate doświadczenie w pracy z osobami pozbawionym wolności. Podczas zajęć dowiemy się jakie działania warto podejmować z osadzonymi, jak tworzyć program penitencjarny oraz jak skutecznie zainteresować przeprowadzanymi działaniami osoby osadzone, aby przyniosły one oczekiwany rezultat.

- KARTKA DLA WIĘŹNIA/RECYDYWISTY – zaangażowanie szerokiego grona studentów pedagogiki, studentów innych wydziałów oraz placówek zewnętrznych o charakterze resocjalizacyjnym, opiekuńczo – wychowawczym i pedagogicznym w wykonanie kartki świątecznej dla osób, skazanych na karę pozbawienia wolności. Akcja odbędzie się na terenie uczelni, gdzie podczas przerw/okienek studenci będą mogli, przy pomocy zgromadzonych wcześniej materiałów, wykonać kartkę świąteczną z indywidualnymi życzeniami dla osób osadzonych. Działanie ma na celu przede wszystkim udzielenie wsparcia osobom pozbawionym wolności w tym trudnym dla nich okresie oraz zaangażowanie społeczeństwa w niesienie pomocy osobom osadzonym, zmniejszając zarazem znamiona stygmatyzacji społecznej.

- WSPÓLNY POSIŁEK Z OSADZONYMI – organizacją WIGILII w Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego w Pobiedziskach. Planujemy przygotowanie sali oraz ubranie choinki wraz z osadzonymi oraz wspólny udział w mszy świętej, a następnie w kolacji wigilijnej. Mamy również zamiar zorganizować konkurs kolęd, w którym uczestniczyć będą osoby pozbawione wolności wraz ze studentami.

- kiermasz świąteczny organizowany wspólnie z Ośrodkiem Kuratorskim nr 3 w Poznaniu

Styczeń:

- przeprowadzenie zajęć z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Rawiczu – zamierzamy rozpocząć cykl zajęć, dotyczących tematyki ekologicznej. Naszym celem jest uwrażliwienie osób osadzonych na otaczającą nas przyrodę i oddziaływanie na nich za jej pomocą. Chcielibyśmy również wdrożyć cykl zajęć sportowych, podczas których do poprawienia kondycji fizycznej, osadzeni będą wykorzystywać ciężar własnego ciała. Ma to na celu poprawienie ich ogólnej sprawności, zyskanie świadomości własnego ciała i przeciwdziałanie zastojom mięśniowym, wynikającym z braku możliwości uczestnictwa w innych aktywnościach fizycznych.

Luty:

-zorganizowanie zbiórki odzieży sportowej dla osadzonych z Zakładu Karnego w Rawiczu

- przeprowadzenie zajęć dla podopiecznych Ośrodka Kuratorskiego nr 3 w Poznaniu pt. „Co mnie czeka po przekroczeniu bram Zakładu Karnego?"

Marzec:

- konferencja naukowa o tematyce prawno – penitencjarnej, przeprowadzona wraz ze studentami Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu.

- „Obronię się sama” czyli zorganizowanie certyfikowanego kursu samoobrony dla kobiet – kurs odbędzie się przy współpracy z funkcjonariuszami Służby Więziennej w Rawiczu. Program kursu został skonstruowany na bazie ESDS (Explosive Self Defense System) – podstawowego systemu szkolenia służb mundurowych i jednostek specjalnych Królestwa Szkocji. Zajęcia będą prowadzone przez funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Policji. Zostaną połączone z wykładami, dotyczącymi psychologicznych aspektów samoobrony.

Kwiecień:

- organizacja 2-3 dniowego wyjazdu do Zakładu Karnego w Krzywańcu –  studenci będą mieli możliwość zapoznać się z placówką, metodami pracy z osadzonymi, a także przeprowadzić zajęcia z osobami pozbawionymi wolności.

Maj:

- udział w Festiwalu Kultury Studentów KULMINACJE – zorganizowane zostaną między innymi: udział w posiedzeniu Wydziału Penitencjarnego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, projekcja filmu „GIT” oraz rozpoczęcie panelu dyskusyjnego, przeprowadzenie wykładów o tematyce penitencjarnej.

W roku akademickim 2016/2017 mamy zamiar czynnie występować na licznych konferencjach tematycznych przedstawiając własne wyniki badań naukowych.

Chcemy podjąć współpracę z innymi kołami powiązanymi z tematyką penitencjarną na terenie Polski, oraz podjęcie współpracy z jednostkami penitencjarnymi , które umożliwią Nam rozwój oraz przeprowadzenia licznych badań projektów oraz oddziaływań resocjalizacyjnych.

W ramach kulminacji studenckich 2017 mamy zamiar organizować wykłady otwarte prowadzone przez członków koła dotyczące zagadnień penitencjarnych

     opracowała:

Magdalena Biela i Ewa Pietrzak

Koło jest organizacją naukową studentów i działa w ramach Zakładu Penitencjarystyki Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl